ÖVRIGT / Speglar / Spegel 7758407
*
nr 775 8407
Spegel
Oval, Nyrokoko, höjd: 108
Utrop:
700 kr
Såld:
1.600 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 september 2012
kl 19:20:25
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
29/8 09:28:21
1
300 kr
3/9 13:18:12
2
400 kr
3/9 16:29:26
3
800 kr
3/9 18:21:17
1
900 kr
3/9 18:23:53
3
1.500 kr
3/9 19:14:50
1
1.300 kr
3/9 19:15:26
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko oval spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24
-
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33
-
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02
-
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30
-
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49
*
Spegel
nr 775 8407
Spegel
Oval, Nyrokoko, höjd: 108
| Utrop: | 700 kr |
|---|---|
| Såld: | 1.600 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 3 september 2012 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 29/8 09:28:21 | 1 | 300 kr |
| 3/9 13:18:12 | 2 | 400 kr |
| 3/9 16:29:26 | 3 | 800 kr |
| 3/9 18:21:17 | 1 | 900 kr |
| 3/9 18:23:53 | 3 | 1.500 kr |
| 3/9 19:14:50 | 1 | 1.300 kr |
| 3/9 19:15:26 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nyrokoko
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Självständig nystil som slog igenom i Europa på 1840-talet.
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: nyrokoko oval spegel speglar
-
6287 Spegel
Empire, provinsarbete, 65x35 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:24 -
7027 Spegel
Förgylld, 105x58 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:33 -
7074 Spegel
Gustaviasn stil. Förgylld. 45x34 cm
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:28
-
7038 Spegel
Markaryd, Furu, 144x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 20:02 -
6673 Spegel
Nyrokokostil, förgylld, 58x66 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 18:30 -
6419 Spegel
Rokokostil, förgylld, 136x53
Auktionen avslutas
nu på måndag
19 jan kl 19:49



